تحقیق بررسی شخصیت تلماک شاهنامه

تحقیق بررسی شخصیت تلماک شاهنامه

عنوان : تحقیق بررسی شخصیت تلماک شاهنامه

فایل ورد در ۲۵ صفحه

 

ایلیاد و ادیسه هومر

منظومه ایلیاد از عظیم‌ترین حماسه یونانیان است و موضوع آن جنگى است که میان یونانیان و تراوائیان در گرفته است. «پاریس» فرزند پادشاه تروا، «هلن» شاهزاده زیباى یونانى را از چنگ شوهرش «منلاس» مى‌رباید و خشم یونانیان را بر مى‌انگیزد. از این رو جنگ میان آنان ده سال به طول مى‌انجامد و مردم یونان در گشودن شهر تروا موفق مى‌شوند.

دیگر شاهکار هومر، شاعر بزرگ یونانی،« ادیسه» است. این کتاب داستان بازگشت «اولیس»، پهلوان نامدار جنگ تروا است که خشم خدایان را برانگیخته است و آنان با بازگشت او به وطن خود موافق نیستند. در زادگاه او، همسرش «پنلوب»، وفادار و پسرش «تلماک»، چشم به راه او هستند اما گروهى از مردم، اولیس را نابود شده مى‌انگارند و«پنلوب» را ناگزیر مى‌کنند تا همسرى برگزیند اما «پنلوب» از این کار سر باز مى‌زند تا اینکه «اولیس»براى فرونشاندن خشم خدایان قربانى مى‌کند و در پیشگاه آنها به دعا و نماز مى‌ایستد و بدین گونه رضایت آنها را جلب مى‌کند و به طور ناشناس به زادگاه خود باز مى‌گردد و از خواستگاران انتقام مى‌گیرد.

خلاصه حماسه تلماک:

تلماک که منیرو در چهره مانیتیور او را راه می نماید در پی طوفانی بر جزیره کالیپسو فرامی افتد این ایزدبانو که از رهسپاری اولیس دلی دردمند دارد به مهرآمیزترین شیوه پسر این قهرمان را گرامی میدارد و بی درنگ به شور و شیفتگی دل به او می بازد.کالیپسو به شرط این آنکه تلماک بر آن شود که در نزد او بماند جاودانگی را به او ارزانی میدارد.تلماک که کالیپسو او را به بازگفت ماجراهایش نیک برمی انگیزد داستان سفر خویش را به پیلوس و به لاسه دمون کشتی شکستگیش را بر کرانه های سیسیل خطر برخی شدن در پیشگاه روان آنشیز را که از آن جست کمکی را که مانیتور و او به آسست پادشاه این سرزمین رسانیدند،آنگاه که بربران بدان می تاختند و سپاس و قدرشناسی این شاه را از آنان که کشتیی فنیقی را ارزانیشان داشت تا سرزمینشان بازورند برای او بازمی گوید.

فهرست :

مقدمه

پدر و مادر و تولد

دوست و یاریگر

دشمن

نبرد و جنگ

ابزار نبرد و جنگ

دشواری و مشکلات

سلسله سفرها

زن

بزم

حیوانات

خصوصیات اخلاقی

سیر و تحول روحی

منبع

3500 تومان – خرید و دانلود

دیدگاه

avatar